Ponad 20 lat jesteśmy z Wami…

Artykuł

Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle jest niepaństwową uczelnią wyższą, założoną z inicjatywy Małopolskiego Centrum Edukacji Sp. z o. o. w Rzeszowie zgodnie z ustawą o wyższych szkołach zawodowych z dnia 26 czerwca 1997 roku (Dz. U. Nr 96, poz. 59). Na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej nr DSW-3-0145-205/TT/2001 z dnia 6 sierpnia 2001 roku, uczelnia została wpisana do rejestru niepaństwowych uczelni zawodowych pod numerem 74. Zasady funkcjonowania uczelni są zawarte w statucie i regulaminie studiów. Obecnie uczelnia funkcjonuje pod numerem 213. Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle rozpoczęła swoją działalność edukacyjną w 2001 roku na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 sierpnia 2001 roku w Lesku, woj. podkarpackie.

Prof. dr inż. Stanisław Polański – Rektor w latach 2003 – 2021
Prof. dr inż. Stanisław Polański – Rektor w latach 2003 – 2021

W 2003 roku Rektorem Uczelni został jej współzałożyciel prof. dr inż. Stanisław Polański, który podjął poszukiwania korzystniejszej i bardziej atrakcyjnej lokalizacji. Miejscem takim okazało się miasto Jasło, które oferowało na cele dydaktyczne nieużytkowany Dom Kultury jako pozostałość po byłej Rafinerii w Jaśle.

Pierwsza siedziba uczelni na ulicy 3-go Maja
Pierwsza siedziba uczelni na ulicy 3-go Maja

W wyniku starań władz uczelni Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego pismem z dnia 22 lutego 2007 roku, ustanowił nową nazwę na ,,Podkarpacka Szkoła Wyższą im. Bł. Ks. Władysława Findysza w Jaśle’’. Przyjęty patron uczelni Bł. Ks. Władysław Findysz był wieloletnim proboszczem w parafii rzymsko – katolickiej w Nowym Żmigrodzie. Pod koniec 1963 roku za działalność duszpasterską i społeczną został skazany na 2,5 roku więzienia. W wyniku skrajnego wycieńczenia, w dniu 29 lutego 1964 roku został zwolniony z więzienia, po czym w kilka miesięcy później zmarł w dniu 21 sierpnia 1964 roku. Przez władze kościelne został uznany za męczennika komunistycznego, a następnie w dniu 19 czerwca 2005 roku został beatyfikowany i zaliczony do grona błogosławionych.

Budowa nowej siedziby uczelni przy ulicy Na Kotlinę
Budowa nowej siedziby uczelni przy ulicy Na Kotlinę

Wraz z rozwojem działalności naukowo – dydaktycznej oraz chęci poprawy bazy materialnej, władze uczelni podjęły starania o budowę nowego i bardziej funkcjonalnego budynku dostosowanego do pracy naukowo – badawczej i dydaktycznej, w tym pracowni specjalistycznych. Nowy budynek został oddany do użytku w maju 2008 roku wraz z pełnym wyposażeniem dydaktycznym, audiowizualnym oraz pracowniami komputerowymi.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej poświęcenie uczelni przez Jego Eminencję Księdza Prymasa Józefa Glempa
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej poświęcenie uczelni przez Jego Eminencję Księdza Prymasa Józefa Glempa

Uroczystego poświęcenia budynku dokonał Jego Eminencja Ksiądz Prymas Józef Kardynał Glemp w dniu 10.10.2008 roku podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2008/2009.

Obecnie w Podkarpackiej Szkole Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle kształcenie odbywa się na kierunkach:

  • ekonomia – I stopień (studia licencjackie),
  • ekonomia – II stopień (studia magisterskie),
  • transport – I stopień (studia inżynierskie),
  • transport – II stopień (studia magisterskie),
  • finanse i rachunkowość – I stopień (studia licencjackie).

Obecna siedziba uczelni przy ulicy Na Kotlinę 8
Obecna siedziba uczelni przy ulicy Na Kotlinę 8

Lokalizacja uczelni w Jaśle, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc zamieszkania umożliwia podjęcie studiów i uzyskanie wyższego wykształcenia. Dzięki uczelni zlikwidowana została dla wielu osób bariera dostępności dzięki bliskości dojazdów, a także bariera finansowa związana z wyższymi kosztami studiowania w odległym mieście akademickim.

Uczelnia umożliwia studia także osobom starszym, które od dłuższego okresu czasu pracują zawodowo, a obecnie:

  • chcą podnieść swoje kwalifikacje, które umożliwiają im awans zawodowy,
  • pragną rozwijać swoje zainteresowania, ponieważ wcześniej z wielu względów nie mogli sobie pozwolić na studiowanie,
  • wymogi pracodawców żądających ukończenia wyższych studiów i in.

Dalszy rozwój Uczelni jest ważną sprawą nie tylko dla obecnych i przyszłych studentów ale także gminnych, powiatowych i wojewódzkich władz samorządowych, instytucji pozarządowych, przedsiębiorców i społeczeństwa. Wynika to ze wspólnego zadania jakim jest zwiększenie zasobów intelektualnych regionu, podniesienie jego konkurencyjności dla zewnętrznych czynników rozwoju oraz podnoszenie poziomu cywilizacyjnego w okresie wkraczania w fazę informacyjnego rozwoju, w której podstawową bazą ekonomiczną będzie gospodarka oparta na wiedzy.

Podpisanie umowy o współpracy przez Rektorów – prof. dr inż. Stanisława Polańskiego (Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle) oraz prof. RNDr. Rene Matlowic (Uniwersytet w Preszowie)
Podpisanie umowy o współpracy przez Rektorów – prof. dr inż. Stanisława Polańskiego (Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle) oraz prof. RNDr. Rene Matlowic (Uniwersytet w Preszowie)

Analiza zasięgu oddziaływania jasielskiego ośrodka akademickiego wykazała, że spełnia on ważną funkcję w południowej części województwa podkarpackiego oraz wschodniej części województwa małopolskiego. Bardzo duże znaczenie ma dostępność komunikacyjna.

Utworzenie i funkcjonowanie Podkarpackiej Szkoły Wyższej jest niewątpliwie sukcesem samej Uczelni a także władz samorządowych miasta i powiatu. Dzięki niej miasto rozwija nowe funkcje społeczne i kulturowe związane z kształceniem akademickim, kształceniem w zakresie III wieku oraz Uniwersytetem Dziecięcym.

Uczelnia wnosi w przestrzeń miejską nową infrastrukturę społeczną oraz przyczynia się do renowacji istniejących dekapitalizowanych obiektów. Obecnie dysponując własną bazą dydaktyczną oraz uruchamianymi nowymi kierunkami kształcenia stwarza atrakcyjną ofertą kształcenia, rozwija program współpracy z lokalną społecznością.

Dalszy rozwój Uczelni będzie dokonywał się w wyniku nasilającej się współpracy z przedsiębiorstwami, władzami samorządowymi, instytucjami pozarządowymi oraz społeczeństwem lokalnym i ponadlokalnym, wspólnym celem będzie podnoszenie atrakcyjności miasta i powiatu dla rozwoju działalności gospodarczej oraz dążenie do podnoszenia jakości i poziomu życia ludności.