Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle – Uczelnią bez barier

Artykuł

Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle im. Ks. Władysława Findysza – Czy to Uczelnia, która może dać szanse na studiowanie i rozwój każdemu, kto mając różnego typu niepełnosprawności chce się kształcić?....

Na to i na wiele innych pytań odpowiem Państwu w poniższym artykule, który dla Państwa przygotowałam ze studentką z tej właśnie uczelni.

- Dzień dobry Paulinko. Przedstaw się naszym czytelnikom i powiedz parę słów o sobie.

- Dzień dobry, nazywam się Paulina Baca, jestem studentką 3 roku Finansów i rachunkowości w Podkarpackiej Szkole Wyższej w Jaśle. Ponadto choruję na przepuklinę oponowo-rdzeniową i od urodzenia jeżdżę na wózku inwalidzkim.

Paulina Baca oraz Iwona Warzecha

- Dlaczego wybrałaś tą uczelnię?

- Wybrałam ją ponieważ znajduje się ona w mojej okolicy. Zbyt dużym problemem byłby dla mnie wyjazd do większego miasta dlatego, że w dłuższej perspektywie czasu potrzebuję pomocy drugiej osoby. Słyszałam również o Podkarpackiej Szkole Wyższej bardzo dobre opinie od znajomych.

- Czy uczelnia spełnia swoim wyposażeniem Twoje oczekiwania?

- Uczelnia jest dostosowana dla osób jeżdżących na wózkach, gdyż na zewnątrz jest podjazd dla wózków inwalidzkich, a w środku winda, która umożliwia przemieszczenie się na piętro. Uczelnia nie posiada barier, które są przeszkodą dla osoby niepełnosprawnej. Nawet na auli, gdzie nie jestem w stanie zająć miejsca na wyższych miejscach, znajdzie się dla mnie ławka, którą można dostawić. A jeśli nawet ktoś potrzebowałby pomocy, to zawsze się ktoś znajdzie, by jej udzielić.

- Czy poleciłabyś PSW w Jaśle innym osobom z niepełnosprawnościami? Jeśli tak to, komu? Kto będzie czuł się dobrze na tej uczelni?

- Myślę, że ta uczelnia jest odpowiednia dla osób z różnymi dysfunkcjami i każdy z pewnością będzie zadowolony z atmosfery panującej w tym miejscu.

- Powiedz mi na zakończenie jak Ty się dostajesz na uczelnie jak jest z transportem? Czy transport z miejsca zamieszkania do uczelni jest problemem?

- Na uczelnie zawożą mnie rodzice, dla mnie nie jest to większy problem, ale nie wszyscy mają taką możliwość, dlatego można pomyśleć, żeby zorganizować jakieś ułatwienia w tej sprawie.

- Jak myślisz czy samochód do przewożenia osób niepełnosprawnych z terenu powiatu do uczelni załatwiłby sprawę? Byłby udogodnieniem?

- Sądzę, że samochód byłby świetnym rozwiązaniem i umożliwiłby wielu osobom rozwijanie swojego wykształcenia.

- Dziękuję ślicznie za poświęcony czas. Życzę sukcesów i obrony licencjatu. Do zobaczenia.

- Dziękuję, do zobaczenia.

- Podsumowując nasz artykuł chciałabym zapytać Panią Dziekan PSW w Jaśle Panią mgr Iwonę Cypcar – Klimek co jeszcze oferuje szkoła dla osób z niepełnosprawnościami?

- Na uczelni jest wiele rozwiązań likwidujących bariery architektoniczne dla osób z rożnymi rodzajami niepełnosprawności ale i inne urządzenia ułatwiające poruszanie się po budynku i studiowanie np. plan tyflograficzny, nakładki na schody, oznaczenia szyb wejściowych, nakładki stalowe na poręcze z alfabetem Braille'a, biblioteka online, która umożliwi bezproblemowe korzystanie z jej zasobów przez osoby ze szczególnymi potrzebami, przezroczyste naklejki brajlowskie na klawiaturę komputerową, programy udźwiękawiające, programy powiększająco-mówiące, klawiatury z dużym drukiem i klawiszami dostępu bezpośrednio do programu, klawiatury z dużymi klawiszami BigKeys, specjalistyczne myszy, urządzenia do obsługi komputera wzrokiem, pętla indukcyjna, i wiele innych.

Na tym chciałabym zakończyć artykuł i podziękować Pani Dziekan mgr Iwonie Cypcar – Klimek i studentce PSW w Jaśle Paulinie Baca za poświęcony czas i ukazanie od innej strony naszą uczelnię.

Artykuł dla Państwa przygotowała Iwona Warzecha – starościna I roku Ekonomii.